
Gépjárművet vásárolt, ami a vásárlást követően meghibásodott?
Vállalkozási szerződést kötött, a teljesítést követően pedig észlelte, hogy a vállalkozó nem szerződésszerűen teljesített?
Felmerül a kérdés, hogy milyen lehetőségeink vannak ilyen esetekben?
A Polgári Törvénykönyv ismeri a hibás teljesítés jogintézményét.
Általánosságban elmondható, hogy a szerződéses kötelezett hibásan teljesít, ha a szolgáltatás a teljesítés időpontjában nem felel meg a szerződésben vagy jogszabályban megállapított minőségi követelményeknek.
Hibás teljesítés esetén kellékszavatossági igénnyel léphetünk fel. A szavatossági jogoknak a törvény által meghatározott sorrendje az alábbiak szerint alakul:
- elsődlegesen kijavítást vagy kicserélést igényelhetünk, vagy
- árleszállítást kérhetünk, illetve
- a hibát az eladó költségére magunk kijavíthatjuk vagy mással kijavíttathatjuk, vagy
- végső soron a szerződéstől elállhatunk, ha a kötelezett a kijavítást vagy a kicserélést nem vállalta, e kötelezettségének nem tud eleget tenni, vagy ha a kijavításhoz vagy kicseréléshez fűződő érdekünk már megszűnt.
Ez utóbbi kapcsán azonban fontos, hogy a törvény alapján jelentéktelen hiba miatt elállásnak nincs helye.
Ha hasonló problémával találkozott, fontos, hogy kérjen szakszerű jogi segítséget, mert az időben történő fellépéssel elkerülhet egy hosszú és költséges peres eljárást.
Hibás teljesítéssel kapcsolatos peren kívüli és peres eljárások vonatkozásában is állunk rendelkezésükre, keressenek minket bizalommal!